Ukupno: 19857

« Kolovoz 2017 »

Arheološki susret u našoj školi
Autor: Branka Ljepoja, 4. 5. 2017.

Arheološki muzej u Zagrebu uz novčanu potporu MZOS-a, provodi program popularizacije znanosti u osnovnim i srednjim školama pod nazivom Arheološki susreti u osnovnim i srednjim školama...

Cilj Arheoloških susreta je među školskom populacijom podići razinu svijesti o kulturnoj baštini s posebnim naglaskom na arheologiju lokalnog kraja te omogućiti učenicima da kroz iskustvo vlastitog sudjelovanja pobliže upoznaju arheologiju, muzeje i arheološku baštinu zavičaja.

Tom prigodom su učenici 1.A razreda opće gimnazije sudjelovali na zanimljivom predavanju koje je održano 2. svibnja 2017.g.

Pedagoginja Arheološkog muzeja u Zagrebu govorila je uz powerpoint prezentaciju o arheologiji općenito, znanstveno- istraživačkom procesu, lociranju arheološkog nalazišta, tehnikama i metodama arheološkog iskopavanja, obradi pokretnog arheološkog materijala i zaštiti te prezentaciji arheoloških nalazišta.

Učenicima je također objašnjena didaktička uloga muzeja u suvremenom društvu, a kroz prezentaciju muzejskih kopija i virtualno vodstvo kroz stalni postav Arheološkog muzeja u Zagrebu učenicima je omogućena interakcija s predmetima i rezultatima istraživanja koji su u udžbenicima zastupljeni isključivo pasivno, kroz recepciju gotovih rezultata (Zagrebačka mumija i Zagrebačka lanena knjiga, Vučedolska golubica, Solinjanka...).

S obzirom da su započela arheološka iskapanja nedaleko od Kostrića na lokaciji Unka, učenici će imati mogućnost terenske nastave.