« Studeni 2017 »

Predavanje kontakt policajca i Crvenog križa Hrvatska Kostajnica povodom Međunarodnog dana borbe protiv trgovanja ljudima
Autor: Branka Ljepoja, 18. 10. 2017.

MEĐUNARODNI dan borbe protiv trgovanja ljudima obilježava se 18. listopada, a učenike 4e razreda s tim je problemom  upoznao kontakt policajac Perica Markan iz  PS Hrvatska Kostajnica, u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Hrvatske Kostajnice i gđom Majom Böhm. Uz promotivne materijale, u obliku letaka i upitnika, učenici su kroz predavanje i prezentaciju mogli doznati više o ovom problemu….

Cilj obilježavanja ovog dana je jačanje svijesti javnosti u borbi protiv trgovanja ljudima. Inače je riječ o jednom od najbrže rastućih i najunosnijih oblika zločina. Trgovanje ljudima je globalni problem i on trgovcima ljudi donosi godišnje do 12 milijardi zarade..

Međunarodni dan borbe protiv trgovanja ljudima prvi je puta obilježen 2007. godine na prijedlog Europske komisije. Najčešće su žrtve, istaknuo je policajac, osobe koje idu u ekonomski bogatije zemlje u potrazi za boljim životom.

Kao primjer učenici su pogledali i film Dvije djevojčice - koja se može pogledati na sljedećem linku:

Ono što se događa kod trgovine ljudima je da se krše temeljna ljudska prava. Ugrožava se ljudski život i zdravlje i zatire se ljudsko dostojanstvo. Ono obuhvaća bilo kakav oblik vrbovanja, transporta, zadržavanja osoba uz sredstva prisile ili otmice, sa svrhom iskorištavanja, a jedna od najraširenijih svrha je iskorištavanje ljudi za prostituciju, prisilni rad, za odstranjivanje organa i brojne druge svrhe.