Ukupno: 203711

ŽUPANIJSKO NATJECANJE „OD ZNANJA DO DJELOVANJA“
Autor: Branka Ljepoja, 22. 3. 2018.

Kroz suradnju Gimnazije Sisak s Gradskim društvom Crvenog križa Sisak, UNHCR-om, Sisačko-moslavačkom županijom i Agencijom za odgoj i obrazovanje održano je prvo natjecanje za srednjoškolce Sisačko-moslavačke županije pod nazivom „Od znanja do djelovanja“...

Natjecanje je održano u Gimnaziji Sisak u srijedu, 21. ožujka 2018.g. Na natjecanju je sudjelovalo 7 srednjih škola s područja SMŽ-a među kojima su se  našli i učenici Srednje škole Ivana Trnskoga Hrvatska Kostajnica. Našu školu predstavljali su učenici 3.a razreda: Barbara Jurić, Lucija Vujčić, Kornelija Jurišić, Mihaela Mikić, Karla Šušnja i Iskra Vlahinić, raspoređene u dva tima. Svaka škola mogla se natjecati s najviše 3 tima. Timovi naše škole zauzeli su 7. i  10. mjesto.  Mentorica učenicama bila je Nataša Perković, prof.

Natjecanje je bilo ekipno, a sastojalo od dva dijela:

• Test znanja poznavanja  rada i djelokruga nadležnosti svjetskih organizacija kao što su Ujedinjeni narodi, s posebnim naglaskom na UNHCR, Međunarodni odbor Crvenog križa, institucije Europske Unije te poznavanja ljudskih prava i mehanizama zaštite ljudskih prava u RH.
  • U drugom dijelu natjecanja, u koje se plasiralo deset najuspješnijih ekipa po rezultatima testa, učenici su imali zadatak prezentirati jednu od zadanih tema koje su pripremali za natjecanje s ciljem prepoznavanja i obrazloženja globalnih problema te predstavljanja i obrazloženja mogućeg rješenja. Teme su se odnosile na aktualna politička zbivanja te svjetske humanitarne i izbjegličke krize, a obuhvaćale su širok spektar problema: od budućnosti EU i prava regija na samoopredjeljenje do ekonomskog rasta Kine i problema Rohingya u Mijanmaru.

Povjerenstvo u sastavu: Nevenka Jelačić - Lončarić, prof.  viša savjetnica za nacionalne programe u AZOO, Tomislav Ogrinšak, mr.sc. viši savjetnik za nacionalne programe u AZOO, Darjan Vlahov, prof. pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport, SMŽ, Kristina Sučić voditeljica odjela za predškolski odgoj, obrazovanje i sport, Grad Sisak, Ivana Zadražil Vorberger, prof. soc. ped. služba za rad s mladima i volonterima, HCK i Kristina Benić Belavić, UNHCR Hrvatska, nije imalo jednostavan zadatak, jer su učenici pokazali zavidnu razinu poznavanja problema i prezentacijskih vještina.

Tekst: Nataša Perković,  prof.