Ukupno: 205994

Predavanje Postani ročnik - dragovoljno vojno osposobljavanje
Autor: Branka Ljepoja, 7. 5. 2018.

U četvrtak, 3. svibnja 2018. za učenike završnih razreda održano je predavanje Postani ročnik - dragovoljno vojno osposobljavanje...

Program Dragovoljnog vojnog osposobljavanja, prije Dragovoljno služenje vojnog roka, provodi se u Oružanim snagama Republike Hrvatske od 2008.godine, u skladu s Pravilnikom o dragovoljnom vojnom osposobljavanju (NN 158/13) i Pravilnikom o izmjenama i dopuni Pravilnika o dragovoljnom vojnom osposobljavanju (NN 121/16).

Dragovoljnim vojnim osposobljavanjem ročnici stječu vojna znanja i vještine za obnašanje vojničkih dužnosti u Oružanim snagama RH, te potrebna znanja i vještine za služenje u pričuvnom sastavu OS RH. Ono je ujedno i uvjet za prijam u djelatnu vojnu službu, odnosno stječe se mogućnost sudjelovanja u razvrstanoj pričuvi.

Po uspješnom završetku programa obuke dragovoljnog vojnog osposobljavanja, u skladu s postignutim rezultatima u obuci, odabranim ročnicima može se ovisno o stručnoj spremi ponuditi sklapanje ugovora o osposobljavanju za djelatnog vojnika i dočasnika (SSS), odnosno o izobrazbi časnika (VŠS i VSS), potpisom kojim se stječe status djelatne vojne osobe.

Detaljne informacije o provedbi programa Dragovoljnog vojnog osposobljavanja mogu se dobiti u Područnom odjelima i odsjecima za poslove obrane prema mjestu prebivališta, Središnjici za upravljanje osobljem na br. tel: 01/3784-636, mail: prijam_dvs@morh.hr, u Službi za poslove obrane MORH-a na br. tel 01/4567-893.

Izvor: https://www.morh.hr/hr/karijera-u-morh-u/dragovoljni-rocnici/9010-program-dragovoljnog-vojnog-osposobljavanja-31012014.html