Ukupno: 203952

Trideseta obljetnica međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Autor: Branka Ljepoja, 13. 1. 2022.

Nakon što je Sabor Republike Hrvatske 25. lipnja 1991. godine donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske, a 8. listopada 1991. godine i Odluku o raskidu državno-pravnih sveza sa SFRJ, 15. siječnja 1992. godine Hrvatska je postala međunarodno priznata država. Međunarodno priznanje došlo je u ratnim uvjetima nakon što su hrvatske vojne i redarstvene snage uspješno obranile veći dio državnog teritorija od velikosrpske agresije.

Republike Hrvatsku je 15. siječnja 1992. godine priznalo svih 12 država članica tadašnje Europske zajednice te Austrija, Bugarska, Kanada, Mađarska, Malta, Norveška, Poljska i Švicarska. Prethodno je to već učinila Slovenija, Litva, Ukrajina, Latvija, Island, Estonija, Sveta Stolica i San Marino. Do kraja siječnja 1992. godine Hrvatsku su priznale 44 države, a u svibnju iste godine primljena je u članstvo Ujedinjenih naroda.

Tijekom 30 godina Hrvatska se međunarodno afirmirala, postala članicom Sjevernoatlantskog saveza (NATO) i Europske unije te brojnih međunarodnih organizacija, a dala je i znatan doprinos izgradnji mira u svijetu sudjelovanjem u mirovnim operacijama.
Na dan 15. siječnja 2022. također obilježavamo 24. obljetnicu uspješnog okončanja procesa mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja u ustavnopravni poredak Republike Hrvatske.

Barbara Cetinjanin, prof.