Ukupno: 205616

"Navik on živi ki zgine pošteno"
Autor: Marija Krupić, 12. 11. 2009.

U ponedjeljak, 9. studenoga 2009., našim učenicima je przentiran projekt "Navik on živi ki zgin pošteno".Projekt je to kojim od zaborava i nebrige želimo otrgnuti sjajne junake naše hrvatske povijesti, povijesti Pounja i kostajničkog kraja, u kojem su živjeli, kojeg su branili i čije su ime pronijeli Europom.Riječ je o velikašima iz časnih obitelji Zrinskih i obitelji Frankopana. Ove dvije obitelji odlikovale su se hrabrošću, kulturom, sklonošću ka umjetnosti i književnosti, a nadasve ljubavlju prema Domovini.

Cilj našeg projekta je progovoriti, u prvo vrijeme samo progovoriti, o značenju koje su ovi velikaši imali za naš kraj. I ne samo to, oni su istinski domoljubni uzor, koji mora probuditi svijest o potrebi i obvezi čuvanja povijesnog nasljeđa i kulturne baštine.

Program je započeo video- prezentacijom dvoraca - utvrda našeg kraja u kojima su dulje ili kraće vrijeme boravili Zrinski i Frankopani. Kroz prezentaciju smo upoznali ZRIN, GVOZDANSKO i HRV. KOSTAJNICU. Zatim je slijedio dramski prikaz odlomka iz romana Eugena Kumičića Urota Zrinsko - Frankopanska u kojem su glumili naši učenici. Nakon toga sjetili smo se i sigetskog  junaka Nikole Šubića Zrinskog, čija  je 500 - ta obljetnica rođenja bila prošle godine (1508.-2008.). Školski pjevački zbor izveo je finale iz opere Nikola Šubić Zrinski, poznati U boj, u boj! Kroz prezentaciju smo dali pregled samo dijela bogatog programa koji pripremamo za proljeće. Za taj program naši krojači su započeli sa izradom povijesnih kostima. U osmišljavanju i realizaciji programa sudjeluju profesorice Ines Konjevod, Barbara Krupić, Medina Omerović i Dora Gazibara.

"Navik on živi ki zgine pošteno"
Autor: Marija Krupić, 12. 11. 2009.