Ukupno: 205483

"Oživljavanje samo rukama"
Autor: Marija Krupić, 23. 2. 2015.

23. veljače 2015. u našoj školi je provedena javnozdravstvena kampanja "Oživi me". Zavod za hitnu medicinu Sisačko-moslavačke županije i Upravni odjel za zdravstvo Sisačko-moslavačke županije prepoznali su nacionalne napore u smanjenju smrtnosti uslijed iznenadnog srčanog udara te započeli sustavnu edukaciju učenika završnih razreda srednjih škola naše Županije.

"U Hrvatskoj svakog sata jedna osoba umre od iznenadnog srčanog zastoja, dakle 24 osobe u jednom danu. Za sada nema točnih epidemioloških podataka za našu zemlju o preživljavanju nakon izvanbolničkog srčanog zastoja, no procjenjuje se da od 100 osoba koje dožive srčani zastoj, preživi njih tek 5! Srčani zastoj je stanje u kojem srce prestaje pumpati krv. Tijelo ostaje bez opskrbe kisikom i hranjivim tvarima i za nekoliko minuta osoba umre.
Jedini postupak kojim to možemo spriječiti jest brzo pozivanje hitne medicinske pomoći i
započinjanje oživljavanja! Oživljavanje samo rukama omogućuje “kupovanje ključnog vremena” i neophodno je za preživljenje. Hitna medicinska pomoć na intervencije I. stupnja u SMŽ stiže u prosjeku za 13-27 min (prosječno vrijeme za ruralna i urbana područja za razdoblje 1.1.2014. - 30.9.2014. ovisno o Ispostavi i udaljenosti; prema podacima iz računalnog sustava eHitna). Ukoliko osoba koja je bila svjedokom kolapsa ne učini ništa, šanse za preživljenje gotovo da su 0%."

Na prvoj radionici u našoj školi bili su nazočni gosp. Mesud Peco, dr. med., ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu  SMŽ i gosp. Darko Srbljanin, pročelnik Upravnog odjela za zdravstvo SMŽ koji  su se,  uz ravnateljicu, obratili učenicima ističući važnost ove, hvale vrijedne, edukacije. Voditelj edukacije je Matija Bakoš, liječnik,  sa  ekipom mladih stručnih ljudi koji su praktično obučavali učenike kako postupiti u kriznoj situaciji.

"Oživljavanje samo rukama"
Autor: Marija Krupić, 23. 2. 2015.