Ukupno: 205581

Dan voda
Autor: Branka Ljepoja, 24. 3. 2017.

U petak, 24. ožujka 2017., sakupljanjem starog papira i uređenjem školskog okoliša, obilježili smo Dan voda (22.ožujka)....

Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka.

Nakon konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeirou, Opća skupština UN je rezolucijom od 22. veljače 1993. odlučila da se 22. ožujak svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan, diljem svijeta, posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse, s tim da se svake godine obilježava uz drugi moto.

Svakog dana prosječno kućanstvo potroši oko 50 litara vode na ispiranje wc-a, jedan od šest ljudi na Zemlji nema dnevnih 20-50 litara osigurane svježe vode, a svakodnevno od posljedica nedostatka vode umire 3.800 djece.

Prema procjenama čak 1,1 milijarda ljudi nema pristup pitkoj vodi, a 2,4 milijarde živi bez osnovnih sanitarnih uvjeta.

Uz vodu, jedan od važnih segmenata ekologije je i reciklaža starog papira, U današnje doba svi koristimo papir. Okruženi smo papirima, knjigama, časopisima, novinama i printerima koji stalno „gutaju" papire, a gotovo da i ne pomislimo odakle on dolazi ili o tome koliko njegova proizvodnja utječe na okoliš.

Papir se može izraditi od razlličitih materijala kao što su pamuk, konoplja, bananino lišće, trava, duhan, a u nekim dijelovima svijeta čak i od slonova izmeta, ali papir se najčešće radi od celulozne kaše koja se dobija paranjem drveća.
Kako je za proizvodnjju novog papira potrebno uništiti šume, spoznajemo da reciklaža nije samo zabavna, već nužna ukoliko želimo sačuvati ovaj naš jedini okoliš i planetu koju nastanjujemo. Srećom još uvijek možemo spasiti bar dio tih stabala ako koristimo manje papira i recikliramo već korišteni.

U likovnoj radionici kaširanja balona starim papirima naučili smo jedan način reciklaže.

Osim toga ekipe učenika – članova Eko patrole u pratnji profesora obišle su Grad i prikupile stari papir, koji je zatim odvezao i zbrinuo Ekos d.o.o. Sakupljeno je oko 1,5 tona papira.

Učenici 1e i 3e razreda, zajedno sa spremačicama i profesorom biologije uredili su školski okoliš, okopali kamenjar i presadili cvijeće, a u holu Škole postavljen je pano povodom Dana voda.