Ukupno: 205498

​Mjesec hrvatske knjige 2018. (15. listopada – 15. studenoga 2018.)
Autor: Branka Ljepoja, 15. 10. 2018.

Europska komisija proglasila je 2018. Europskom godinom kulturne baštine, te će upravo to biti okosnica ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige. Na temu kulturne baštine bit će, kao i svake godine, osmišljen moto pod kojim će se održavati cjelokupni program Mjeseca hrvatske knjige.

Mjesec hrvatske knjige tradicionalna je manifestacija koju od 1995. godine organiziraju i realiziraju, u suradnji s Programskim i organizacijskim odborom manifestacije, Knjižnice grada Zagreba. Pokrovitelj manifestacije je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Tijekom mjesec dana (15. listopada – 15. studenoga) nastoji se na državnoj, ali i na lokalnim razinama što intenzivnije govoriti o knjizi, bilo s gledišta onih koji se profesionalno bave knjigom, bilo onih koji koriste usluge knjižnica, knjižara i slično. Ideja je okupljati na različitim programima sve one koje knjiga istinski zanima.

Središnji program manifestacije čine:
svečanost otvaranja manifestacije, Nacionalni kviz za poticanje čitanja djece i mladih, obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica 11. studenoga, jednodnevna akcija čitanja u vrtićima, školama, knjižnicama i domovima umirovljenika te sudjelovanje knjižnica na Interliberu. Na lokalnoj razini svaka ustanova, gotovo uvijek knjižnica sa suradnicima i partnerima, organizira svoje programe: tribine, predstavljanje novih izdanja, izložbe novih naslova, obilježavanje godišnjica značajnih ljudi, animacijske i edukacijske aktivnosti. Tijekom vremena broj sudionika je značajno narastao: 1995. godine u obilježavanju Mjeseca hrvatske knjige sudjelovale su 102 knjižnice s petstotinjak programa, dok je u 2017. godini održano više od dvije tisuće programa u 213 knjižnica, najviše narodnih, a sve više uključuju se i školske knjižnice.

Izvor: http://www.eu.godina.kulturne-bastine.min-kulture.hr/dogadjanja/mjesec-hrvatske-knjige-2018-15-listopada-15-studenoga-2018/66