preskoči na sadržaj

Srednja škola Ivana Trnskoga Hrvatska Kostajnica

Login
Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 10. 2016.

Ukupno: 205399
Virtualna šetnja školom

Klikom na sliku možete virtualno prošetati našom školom i putem interaktivnih točki upoznati zanimanja koja obrazujemo.... 

Srednja škola Ivana Trnskoga nalazi se u Hrvatskoj Kostajnici u ulici Hrvatskih branitelja br. 14., neposredno uz Osnovnu školu Davorina Trstenjaka, te sa sportskom dvoranom čini jedan arhitektonski kompleks. Škola se nalazi sjeverno od glavne gradske prometnice u relativno mirnom dijelu grada. Zgrada je okružena zelenim površinama, koje su kultivirane.

Obrazovna područja - programi i trajanje obrazovanja:

trogodišnji program:                                     stolar (klasični model) i

četverogodišnji programi:                            opća gimnazija,

                                                                       ekonomist

                                                                      šumarski tehničar

Dabar natjecanje

 

E - SPOMENICA
Europski tjedan strukovnog obrazovanja

Tražilica
 

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
2. listopada Međunarodni dan nenasilja
Autor: Branka Ljepoja, 3. 10. 2018.

Međunarodni dan nenasilja obilježava se danas, na dan rođenja Mahatme Gandija, jednog od vođa pokreta za nezavisnost Indije i začetnika filozofije i strategije nenasilnog otpora. Generalna skupština UN-a je 2007. godine ustanovila obilježavanje Medjunarodnog dana kao priliku za “širenje poruke nenasilja”, rezolucijom koja potvrđuje “univerzalnu važnost principa nenasilja”.


Nenasilje nije niti pasivnost niti napadanje protivnika već odlučna borba za pravednost snagom ljubavi, suradnje i istine.“ ( H.Goss Mayr). Međunarodni dan nenasilja proglasili su Ujedinjeni narodi 2007. godine 2. listopada na dan rođenja Mahatma Gandhija.

Kada pokušavamo načiniti procjenu stanja 20.stoljeća, primjećujemo da je mjerna jedinica kojom ovu procjenu brojčano izražavamo, jedan milijun mrtvih. Nažalost, moramo priznati da ni 21. stoljeće nije počelo boljim rezultatima. Dan za danom je nasilje u središtu pozornosti na vijestima. Praktički svaku večer postajemo „tele-voajeri“ koji uživo i u boji gledaju mehaniziranu smrtonosnu igru koju ljudi igraju protiv drugih ljudi. I zaista ne reagiramo na sam događaj, već na slike koje nam se prikazuju. Nasilje je posebno fotogenično. Ove slike ne proizvode javno mišljenje
koliko proizvode javnu emociju. I upravo su emocije izuzetno osjetljive. Skloni smo brzo mijenjati osjećaje, odgovarajući tako na slike koje nam se u izobilju nude. Osjećamo se nemoćno i osjećamo da je nasilje teret na našoj povijesti kao veliko prokletstvo, a nemamo moć osloboditi se njegovog jarma.

NENASILJE je prije svega stav otpora bilo kojem pokušaju da se nasilje opravdava kao da bi ikada moglo biti ljudsko pravo.

“Nasilje – za nasilje nema opravdanja”

Poruka svim ljudima:

”Budite osobe sa stavom”, nenasilane, tolerantane, koji poštuju sebe i druge, te najstojte (znajte) na adekvatan način zauzeti se za sebe, a istodobno poštujete druge.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju