Ukupno: 205839

Projekt: "Who do we think we are? Understanding Migration and Culture in the European Union"
Autor: Barbara CETINJANIN, 1. 11. 2016.

Po prvi puta Srednja škola Ivana Trnskoga sudjeluje u Erasmus+ projektu kao škola partner. U nastavku slijedi kratki opis projekta, te se nadamo da će nam se pridružiti što veći broj profesora i učenika, ali i institucije lokalne zajednice!

Naziv projekta: Who do we think we are? Exploring culture and migration in the European Union

Trajanje: 1.9.2016. – 31.8.2019. (36 mjeseci)

Zemlje sudionice: Poljska, Njemačka, Španjolska, Litva, Hrvatska (partneri) i  Velika Britanija (koordinator)

Kontakt osoba i voditelj projekta: Barbara Cetinjanin, prof.

Ciljevi projekta:

Prevladati jezične i nacionalne granice i promicati kulturne različitosti
Potaknuti zanimanje za različite kulture i podići razinu svijesti prema drugima
Poticati inovativne i kreativne načine učenja
Podupirati aktivne građane, razmjene kultura

Sažetak projekta:

Projekt istražuje kulturu i različite stereotipe vezane uz migracije, te preispituje iste. Grupe od 5 učenika i 2 nastavnika iz svih škola sudionica projekta tijekom tri godine sudjelovati će na transnacionalnim sastancima i radionicama s ciljem promicanja kulturnih i jezičnih različitosti.

Projekt promiče pozitivne stavove prema različitostima. Pruža učenicima mogućnost putovanja i boravka među vršnjacima iz različitih škola u Europi. Boraveći u njihovim obiteljima učenici će se upoznati s različitim stavovima prema obiteljskom životu, obrazovanju, mobilnostima, te će se uključiti u lokalne aktivnosti škole domaćina. Sudionici će postati svjesniji svog kulturnog identiteta, ali će proširiti mogućnosti odabira budućih karijera i okušati se na većem europskom tržištu rada kada se upoznaju s prednostima mobilnosti. Projektom se želi potaknuti učenike na veću toleranciju prema različitim skupinama u Europi i pružiti im dovoljno informacija kako bi savladali prepreke i nerazumijevanje koje često proizlazi iz nedostatka informiranosti.

Pet je ključnih tema projekta:

Tko su mladi ljudi u našoj školskoj zajednici?
Kako percipiramo različite skupine u Europi
Kako opisati kulturu mladih u Hrvatskoj i ostalih škola sudionica (prezentirati kulturu mladih kroz umjetnost, glazbu, govor, vjeroispovijest, način odijevanja…)
Ankete i razgovori s roditeljima i članovima lokalne zajednice na temu Jesu li kulture mladih i odraslih u konfliktu? Na taj način se i projekt širi izvan školske ustanove
Postoji li zajednička kultura u Europskoj uniji?

Rezultati projekta biti će objavljeni na mrežnim stranicama projekta i na Erasmus+ diseminacijskoj platformi. Tijekom provedbe projekta objaviti će se online ankete, upitnici za praćenje projekta, turistički vodiči, Euro Youth Culture putovnice, prezentacije o državama sudionicama, video i foto galerije, te Euro Youth Culture rječnik. Svi materijali biti će dostupni za korištenje drugim institucijama EU.