Ukupno: 206288

EUROPSKI DAN JEZIKA – 26. RUJNA
Autor: Branka Ljepoja, 27. 9. 2023.

Europska godina jezika 2001., koju su zajednički organizirali Vijeće Europe i Europska unija, uspjela je uključiti milijune ljudi diljem 45 zemalja sudionica. Njihove aktivnosti slavile su jezičnu raznolikost Europe i promicale učenje jezika. Nakon uspjeha te godine, Vijeće Europe proglasilo je Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine...

Jezične vještine su nužnost i pravo SVAKOGA - to je jedna od glavnih poruka Europskog dana jezika.

Tako su se i učenici naše škole s profesoricom Barbarom Cetinjanin kroz nastavu Engleskog jezika uključili u obilježavanje ovog dana. Učenici 2.D sudjelovali su u aktivnosti: Ways to say HELLO around Europe. Učenici 3.B izradili su plakat na temu: Things you may not have known about European languages, te su imali mogućnost na zanimljiv način naučiti manje poznate činjenice o različitim europskim jezicima. Učenici 1.E su se okušali u online Jezičnim kvizovima, neke od tema kvizova bile su: Abecede i pisma, Države i jezici, pa čak i Znakovni jezik. Učenici 2.A su sudjelovali u aktivnosti: Humour – a universal language that brings people together, te su uspoređivali i prevodili različite šale i viceve s Engleskog jezika na hrvatski. Zaključak je da su neke šale izuzetno prikladne za dvojezične govornike, a to samo potvrđuje izreku da je „smijeh najkraća udaljenost između dvoje ljudi“.

Profesorica Nada Mateković je s učenicima 3.D i 1.A kroz Jezični kviz na zabavan i edukativan način dala doprinos proslavi jezične raznolikosti.

Svi radovi naših vrijednih učenika izloženi su u holu škole… pogledajte, nasmijte se i naučite nešto novo!