Ukupno: 206308

Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa
Autor: Branka Ljepoja, 20. 10. 2023.

Povodom nacionalnog dana sigurnosti cestovnog prometa koji se obilježava 21. listopada, za učenike 4a, 4b i 4e razreda organizirano je predavanje na temu sigurnosti cestovnog prometa. Predavanje su održali kontakt policajac Perica Markan i Đorđo Marčeta, ing. prometa, stručni voditelj, predavač i instruktor vožnje ...

U prometnim nesrećama, na globalnoj razini, godišnje život izgubi više od 1,3 milijuna ljudi. Prometne nesreće stoga predstavljaju zdravstveni i razvojni problem te je nužno intenzivno raditi na poboljšanju sigurnosti cestovnog prometa na svim razinama.

Nacionalni plan sigurnosti cestovnog prometa 2021.-2030.

Vlada RH je 29. srpnja 2021. godine usvojila Nacionalni plan sigurnosti cestovnog prometa za razdoblje od 2021. do 2030.

Opći cilj Plana je smanjenje broja osoba poginulih u prometnim nesrećama i broja teških prometnih nesreća u cestovnom prometu za 50%. Posebni cilj Plana je unapređenje sigurnosti cestovnog prometa u RH.

Ovaj posebni cilj planira se ostvariti provedbom mjera svrstanih u 13 područja djelovanja:

1.      Sigurna brzina

2.      Vožnja bez utjecaja alkohola, droga i lijekova

3.      Sigurna vožnja

4.      Sigurnosna kaciga

5.      Zaštita u vozilu

6.      Prevencija distrakcije vozača

7.      Aktivni oblici prometovanja

8.      Sigurnost motociklista i mopedista

9.      Sigurnost profesionalnih vozača

10.   Sigurna infrastruktura

11.   Sigurna vozila

12.   Brze i učinkovite hitne službe

13.   Jačanje kapaciteta prometne policije i inspekcijskih službi

Unutar ovih područja djelovanja planira se ostvariti 190 aktivnosti – edukacijske, inženjerske i zakonske, podijeljene u 71 mjeru.

Sredstva za provedbu Plana osigurat će se iz državnog proračuna, posebnim ugovorom stručnih organizacija i osiguravajućih društava s MUP-om, sredstvima prikupljenim od donacija i iz fondova EU.

Za provedbu Plana, odnosno ostvarenje svih planiranih aktivnosti te postizanje općeg i posebnog cilja, neophodna je suradnja svih važnih dionika – tijela lokalne, regionalne i državne uprave, stručnih organizacija, znanstvenih ustanova, interesnih skupina, organizacija civilnog društva te samih građana, medija i privatnog sektora. Time se naglašava kako podjela odgovornosti između korisnika, kreatora i upravitelja čini prometni sustav Republike Hrvatske sigurnim za sve!

Izvor: Nacionalni plan sigurnosti cestovnog prometa 2021.-2030.

Bilten o sigurnsoti cestovnog prometa u 2020.