Ukupno: 206674

Stazama Zrinskih po Hrvatskom Pounju
Autor: Branka Ljepoja, 11. 5. 2016.

„Od nekadanje silne kraljevine Hrvatske ostadoše nam jedino ruševine. U njih leže tragovi naše prošlosti. U njihovoj povijesti gledamo većom stranom povijest čitave zemlje i naroda.“

Ivan Kukuljević Sakcinski

U petak, 6. svibnja 2016. godine u Hrvatskom domu, održana je prezentacija realiziranog projekta "Stazama Zrinskih po Hrvatskom Pounju".

Pred prepunom dvoranom Hrvatskog doma, nazočnima su se obratili ravnateljica Marija Krupić i voditelj projekta prof. povijesti Antonio Perković.

"Hodajući po ruševinama nekad tvrdog grada Zrina i Gvozdanskog, osjećajući istovremeno i ponos i tugu, shvatila sam da mladi ljudi, koji žive ovdje moraju upoznati povijesnu važnost svog užeg zavičaja.

Tijekom osmanlijskih osvajanja upravo će tvrdi gradovi Zrinskih - Zrin, Gvozdansko i Kostajnica, biti štit banovina Hrvatske i Slavonije čijim će se junaštvom  lomiti nasrtaji osvajačkih vojski sve do samog kraja 16. st. kada će na koncu pasti posljednji grad Zrinskih u Pounju – Gvozdansko.

Cilj nam je bio afirmirati ovaj kutak Domovine koji je uvijek, pa i u novijoj povijesti, bio branik i vrata Hrvatske, a danas je nekako - „u kutu nikom na putu“- ostavljen i zaboravljen Prelijep je to  kraj netaknute, pomalo divlje prirode, slabo naseljen, a  ima svoju skrivenu turističku privlačnost u prekrasnom krajoliku, slavnoj povijesti i arheološki bogatoj ostavštini na kojoj se temelji kulturni identitet hrvatskoga naroda.

S ciljem upoznavanja i učenja o lokalnoj povijesti i njenoj baštini, zajedno smo osmislili projekt Stazama Zrinskih po Hrvatskom Pounju, kandidirali ga  Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske koje nas je onda financijski pomoglo u  okviru projekata izvannastavnih aktivnosti.

Cijeli projekt se lijepo uklopio sa značajnim obljetnicama:

450. obljetnicom Sigetske bitke i 345. obljetnicom pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana u Bečkom Novom Mjestu.

Istraživanjem i učenjem na autentičnim povijesno i arheološki važnim lokacijama, kroz terensku nastavu, učenici su sa svojim profesorima istražili značenje utvrda Zrin, Gvozdansko i Kostajnica u srednjem vijeku, upoznali značajne vladare tih utvrda i njihovo obrambeno i gospodarsko značenje za srednjovjekovnu Hrvatsku.

Prikupljeni podatci rezultirali su katalogom koji informira o značenju tih utvrda i njihovih gospodara.

U sklopu projekta priređen je i  dramsko-scenski prikaz života najznačajnijih ličnosti obitelji Zrinski i Frankopan (Nikole Šubića Zrinskog, Petra Zrinskog, Frana Krste Frankopana i Katarine Zrinski), koji ćete imati priliku uskoro pogledati. Za spomenutu dramsko-scensku izvedbu u školskoj krojačkoj radionici izrađeni su kostimi.

Članovi školske video grupe su fotografiranjem i snimanjem stvorili bogatu video dokumentaciju čiji je krajnji uradak i kratki film."

ravnateljica Marija Krupić

Nakon filma o projektu, brojna publika imala je  priliku uživati u izvrsnoj glumačkoj izvedbi naših učenika:

Grofica Katarina Zrinska – rođ. Frankopan - Marta Vuković, 2.a

Nikola Šubić Zrinski – sigetski junak i njegova supruga Eva- Alen Handanović, 4.b i Ana Tomšić, 2.a

Jelena – njihova kći i Juranić – njezin zaručnik  – Karla Šušnja, 2.a i Josip Čubaković, 2.a

Petar Zrinski – hrvatski ban  - Gabrijel Gavran, 4.b

Nikol Govorčinović, 4.b
Ana Božanović, 4.b
Đurđina Brandić, 3.d

Velika hvala svim učenicima koji su na bilo koji način sudjelovali u projektu, publici i uzvanicima koji su nas počastili svojim dolaskom, a posebno kolegicama i kolegama:

Antonio Perković, prof. povijesti, voditelj projekta; Mirna Rakoša, dipl. ing. tekstilne tehnologije; Darko Kopić, voditelj stručne prakse; Ines Konjevod, prof. hrvatskoga jezika; Damir Ducić, prof. hrvatskoga jezika; Milana Sadiković, prof. hrvatskoga jezika; Branka Ljepoja, prof. hrvatskoga jezika i dipl. knjižničar, voditeljica Video skupine; Lana Deraković Rakas, prof. geografije; Ana Rizmaul, prof. likovne umjetnosti; Nada Mateković, prof. engleskoga jezika; Marina Milunić, prof. njemačkoga jezika.

Posebna zahvala Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske,  Sisačko-moslavačkoj županiji i Turističkoj zajednici grada Hrvatske Kostajnice.

Marija Krupić, ravnateljica

Mediji o projektu:

Stazama Zrinskih po Hrvatskom Pounju
Autor: Branka Ljepoja, 11. 5. 2016.

Ivan Kukuljević Sakcinski

Cijeli projekt se lijepo uklopio sa značajnim obljetnicama:

ravnateljica Marija Krupić

Grofica Katarina Zrinska – rođ. Frankopan - Marta Vuković, 2.a