Ukupno: 207626

Iskustva s Europskog foruma mladih u Trogenu 2023.
Autor: Branka Ljepoja, 15. 3. 2023.

U suradnji s Kantonschule Trogen i Pestalozzi Children’s Foundation (koja je pokrenuta još 2019. zahvaljujući suradnji s Udrugom IKS iz Petrinje) učenici  SŠ Ivana Trnskoga Hrvatska Kostajnica sudjelovali su na Europskom forumu za mlade u Trogenu u Švicarskoj. Forum je okupio 100 učenika (od 16 do 20 godina) iz različitih zemalja, ove godine uz Hrvatsku sudjelovali su mladi iz Mađarske, Ukrajine, Njemačke, Latvije, Turske, Švicarske, Francuske, Italije i Poljske. Na Forum je bilo pozvano 10 učenika i 2 nastavnika po školi, a sve se održavalo u periodu od 4. ožujka – 11. ožujka 2023. u prostoru Dječjeg sela.

Nakon intenzivnog projektnog tjedna u dječjem selu Pestalozzi, mladi iz Srednje škole Ivana Trnskoga Hrvatska Kostajnica vratili su se svojim kućama puni inspiracije, novih ideja i spremni za akciju. Tijekom svog boravka u Trogenu stekli su mnoga dragocjena iskustva, nova prijateljstva i uspomene na jedinstveni način učenja u multikulturalnom okružju.

Nakon povratka kući iz Trogena, učenici će stečena znanja i vještine prezentirati svojim razrednim i školskim kolegama. Također, prenijet će im iskustva s radionica na kojima su sudjelovali, a neke od tema radionica su bile sigurnost, jednakost, mediji, okoliš, tolerancija, upoznavanje sebe i slično.

U kući u kojoj su učenici boravili imali su podijeljene kućanske poslove, kuću su dijelili s delegacijom iz Mađarske te su poslovi poput serviranja obroka i pospremanja stola, pranja suđa i slično bili ravnomjerno raspoređeni. Tijekom boravka u dječjem selu išli su na male izlete u Trogen i Saint Gallen, gdje su obišli glavna povijesna mjesta i posjetili Kantonschule Trogen.

Izuzetno nam je drago što su naši mladi dobili priliku sudjelovati na ovakvom projektu, upoznati različite kulture, jezike i steći nove vještine i znanja, te možda i najbitnije, nova prijateljstva.

Iskustva s Europskog foruma mladih u Trogenu 2023.
Autor: Branka Ljepoja, 15. 3. 2023.