Ukupno: 207618

Eko - kolica
Autor: Branka Ljepoja, 6. 11. 2012.

U sklopu obilježavanja  Dana kruha – dana zahvalnosti za plodove zemlje u našoj školi realizirali smo projekt izrade EKO – KOLICA ( kolica izrađenih od otpadnog drveta)...

Svrha projekta jest promicanje vrijednosti uporabe otpadnih materijala kako bi se uredio životni prostor i očuvao okoliš te afirmacija pažljivijeg odnosa prema prirodi, kulturnoj tradiciji kraja i biološkoj raznolikosti. Također putem izrade i izlaganja ovih kolica nastojimo upoznati djecu s:

-          nekadašnjim načinom obrade drveta i iskorištavanjem otpadnog materijala

-          izradom tradicionalnog veza (izrađen s ostacima tekstilnih materijala, nastalih tijekom praktične nastave krojača)  i prilikama u kojima se isti koristio

-          uzgojem autohtonih vrsta žitarica i plodova zemlje na ovim područjima (putem izloženih primjeraka)

-          uporabom raznih vrsta žitarica od kojih se nekada pravio kruh, te načinom na koji se to radilo

Projekt je namijenjen kako učenicima naše škole tako i žiteljima lokalne zajednice, koji su slobodni doći i pogledati izložbu.

Sama kolica (slika 1) izrađena su od otpadnog materijala drveta (okoraka). Kao kotači korišteni su presječci drveta, nastali prilikom praktičnog rada šumarskih tehničara. Za spoj kotača i drvenu rudu također su korištene otpadne letve i daske.

U osmišljavanju i izradi kolica sudjelovali su:

1. voditelji:
    • Mirela Majstorović, prof. koordinatorica Eko-škole
    • Branka Ljepoja, prof. – član Eko odbora i koordinator aktivnosti izvedbe projekta
    • Pavle Kašikić, profesor stručnih predmeta za šumarske tehničare
    • Katica Rebić, profesorica stručnih predmeta za stolare
    • Božidar Trkulja, domar – suradnik pri izradi kolica
    • Jadranko Marušić, domar – suradnik pri izradi kolica
    • Medina Omerović, profesorica stručnih predmeta za krojače

1. učenici – sudionici projekta:

• Krojači:

-          Dragana Radojčić, 3d

-          Nataša Maraković, 3d

-          Katarina Dominković, 3d

-          Mijo Konjatić, 3d

-          Danijel Jurakić, 2d

• Stolari:

-          Mario Dujmović, 3d

-          Vedran Dujmović, 3d

-          Dragan Vučković, 3d

-          Nenad Vukas, 3d

• Šumarski tehničari:

-          Ivan Milardić, 4e

-          Đorđe Marčetić, 4e

• Dekoracija kolica (eko - patrola):

-          Ivana Lukes,1a

-          Magdalena Dubravac, 4b

-          Dajana Delić, 3e

Napravljena kolica izložbenog su karaktera i ukrašena radovima naših krojača – tradicionalnim vezom na platnu, te napunjena plodovima zemlje, kako bi se obilježio Dan zahvalnosti za plodove zemlje.

Ovim putem zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u projektu a osobito kolegicama Nataši Perković i Mari Pavišić, te gđi Dijani Vujčić i gđi Ani Jeličić za plodove zemlje kojima smo ukrasili kolica.

slika 1