Ukupno: 206199

Hrvatski jezik na internetu - korisne poveznice
Autor: Branka Ljepoja, 26. 10. 2011.

Na sljedećim stranicama možete pronaći mnoštvo korisnih materijala iz hrvatskoga jezika. Neki će vam pomoći u pripremi državne mature, a na nekima možete provjeriti svoje znanje rješavajući testove iz raznih područja hrvatskoga jezika...

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje

središnja je hrvatska znanstvena ustanova za proučavanje i njegovanje hrvatskoga jezika. Osnovan je 1948. g., a pod sadašnjim imenom djeluje od 1997. godine.
Temeljna je zadaća Instituta znanstveno proučavanje hrvatskoga jezika, njegovanje hrvatske jezikoslovne tradicije i očuvanje hrvatskoga jezičnog identiteta. Rad Instituta odvija se u sklopu znanstvenoistraživačkih projekata. Uključuje u prvome redu obradbu i izdavanje temeljnih djela hrvatske suvremene i povijesne leksikografije, prikupljanje i obradbu dijalekatne i onomastičke jezične građe te izradbu raznorodnih jezikoslovnih priručnika.

Hrvatski jezični portal

Kao rezultat zajedničkog projekta Novog Libera i Srca nastao je Hrvatski jezični portal (HJP), prva rječnička baza hrvatskog jezika sa preko 100 000 riječi. Sadržaj baze temelji se na dosadašnjim rječničkim i leksikografskim izdanjima Novog Libera. Na stranicama se nalazi i rubrika Povijest hrvatskog jezika koja sadrži pisane spomenike i dokumente važne za hrvatski jezik, povijest i kulturu, od Baščanske ploče do Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog jezika - autor je prof. dr. Marko Samardžija.

Kako bi se mogla pretraživati baza potrebno je instalirati font libersina   - upute i font nalaze se na stranicama HJP-a.

Stranica www.hrvatskijezik.eu nudi sadržaje vezane za hrvatski jezik, besplatno je dostupna svima, a postoji i mogućnost registracije korisnika. Sadrži primjere testova iz različitih područja hrvatskog jezika, a rješenja se mogu odmah provjeriti. Tu su također i neki kvizovi, PowerPoint prezentacije ali i neka cjelovita djela hrvtaske književnosti podijeljena po književno -umjetničkim razdobljima. Stranicu su izradili studenti kroatistike (neki od njih sad su već i profesori) Filozofskog fakulteta u Zagrebu uz potporu profesora i drugih suradnika.

Hrvatski po Rebi.

Ova stranica namijenjena je prvenstveno osnovnoškolcima ali korisna je i za srednje škole. Autorica u proslovu kaže:

"Da profesori nisu samo "knjiški moljci", nego da se znaju i žele služiti suvremenim medijima, trebala bi svjedočiti i ova stranica Hrvatski po Rebi.  Cilj joj je buditi interes i ljubav prema materinskom jeziku i knjizi.

Stranice su namijenjene učenicima OŠ Ljudevita Modeca u Križevcima, ali i učenicima drugih osnovnih škola, kao pomoć u učenju - nude savjete, obilje informacija, korisnih poveznica, razne materijale poput kvizova i listića.

Zamišljene su kao mozaik čiji kamenčići tvore sliku predmeta hrvatski jezik. Svakome  od pet područja ( hrvatski jezik, književnost, lektira, jezično izražavanje i medijska kultura) posvećena je zasebna stranica."

Moja (m)učionica

Stranica je namijenjena učenicima i nastavnicima zainteresiranima za hrvatski jezik, hrvatsku i svjetsku književnost, dramu i medije. Izradila ju je i održava profesorica Nataša Sajko. Na stranici se mogu pronaći korisni projekti i materijali za nastavu hrvatskoga jezika i književnosti.