Ukupno: 208378

Erasmus + - Mobilnost u Málagu
Autor: Branka Ljepoja, 28. 2. 2019.

Mobilnost učenika u Španjolskoj odvijala se od 17. do 22.2.2019. u Málagi. U pratnji profesorica Barbare Cetinjanin i Milane Sadiković Lukić, u Málagu su putovale učenice Jelena Bekić, 3a; Karla Vujčić, 3a; Patricija Govorčinović, 3a i Elena Pušeljić, 3a...

Grad se nalazi na samom jugu Španjolske što nam je omogućilo topao i sunčan tjedan. U nedjelju, kad smo stigli, domaćini su nas dočekali sa smiješkom, a nakon toga je svatko otišao u svoj novi, privremeni dom. Taj dan su me moja domaćica Marisa i njena obitelj odveli na ručak te u šetnju uz obalu. Ponedjeljak smo započeli doručkom u školi. Pripremili su njihovo tradicionalno jelo, churrose, koje se meni jako svidjelo. Nakon toga sudjelovali smo u 45-minutnoj debati, podijeljeni u 7 grupa. U toj debati raspravljalo se o problemima pojedine zemlje (Litva, Poljska, Njemačka, UK, Španjolska te Hrvatska) koji zabrinjavaju mlade. Litva je kao najveći problem predstavila utjecaj amerikanizacije na tradiciju zemlje, Poljska (ne)toleranciju prema različitima, a Njemačka korištenje opojnih sredstava u tinejdžerskoj dobi. UK se osvrnulo na stres i mentalnu stabilnost tinejdžera, a Španjolska je posebnu pozornost pridonijela klimatskim promjenama. Mi smo kao glavni problem predstavili konstantno iseljavanje iz Hrvatske i obrazložili uzroke toga. U srijedu smo, maknuvši se od službenog dijela, posjetili gradove u blizini Málage, Frigilianu i Nerju te špilje Nerje.  Frigiliana je malen grad na uzbrdici, bez vidljivih utjecaja modernizacije. Grad mi se jako svidio zbog  tipičnog „morskog“ izgleda, iako je udaljen od obale, s gotovo svim građevinama bijele boje. Okružuju ga plantaže naranči što je,po mom mišljenu, vrlo lijep i poseban detalj. Nerja je grad uz obalu s predivnom pješčanom plažom.  Ondje smo ručali uz plažu, a jeli smo njihovo, također tradicionalno jelo, paellu. Nakon toga imali smo vremena za druženje. S mjesta Balcon de Europa imali smo neprocjenjiv pogled na grad, plažu i Sredozemno more. No, prije Nerje obišli smo špilje Nerje koje sadrže znakove života ljudi prije 42000 godina. Za javnost je otvoren samo mali dio koji je itekako vrijedan posjeta. Četvrtak je bio namijenjen drugom službenom dijelu - prezentaciji jezika,odnosno rječnika mladih. Uslijedila je podjela zahvalnica, a imali smo priliku i čuti i vidjeti flamenco. Bilo mi je vrlo drago što sam imala priliku naučiti još nešto o kulturi i tradiciji Španjolske. Taj dan smo imali priliku probati još neka španjolska jela. Poslijepodne je bilo predviđeno za sportske aktivnosti i druženje. Jutarnje sate petka smo iskoristili kako bi se po zadnji put taj tjedan družili i pozdravili.

Patricija Govorčinović, 3a